تاریخچه زعفران ،محصولی اعجاب انگیز

تاریخچه زعفران-فروشگاه صنایع دستی و سوغات جِلَک

تاریخچه زعفران به چه زمانی بر می گردد؟-معرفی مکان های احتمالی رویش زعفران

زعفران از گذشته تا کنون طرفداران بیشماری داشته ،سایت صنابع دستی و سوغات جِلَک بدون واسطه این محصول را به شما عرضه می کند.


تاریخچه زعفران (طلای سرخ ) به چه زمانی بر می گرد؟

زعفران در گذشته با نام زرپاران شناخته می شد ، به معنی گلی که پرهای آن شبیه طلا است. قدمت آن به 3500 سال پیش برمی گردد. زعفران از مدت ها قبل گرانترین ادویه در جهان بوده است ، اگرچه هنوز در مورد منشأ آن تردیدهایی وجود دارد ، اما باورها بر این است که زعفران از ایران منشا گرفته است ، با این حال یونان و بین النهرین منابع احتمالی این گیاه هستند ، و اسطوره پارسی، حکیم ابوالقاسم فردوسی اینچنین آورده است :

 ز سیمین و  زرین  شتروار  سی         طبقها و  از  جامهء  پارسی

همه صدطبق مشك وصدزعفران          همی رفت گلشهرباخواهران

یک گونه وحشی از این گیاه نیز وجود دارد که ریشه در آسیای میانه دارد. اما حدود 90درصد تولید زعفران مربوط به ایران است. عطر و طعم این گیاه مربوط به مواد شیمیایی تولید شده در این گیاه است و این گیاه رنگدانه هایی در داخل دارد که رنگ زرد طلایی خود را به ظروف منتقل می کند. تاریخچه زعفران (طلای سرخ ) به قرن 7 قبل از میلاد برمی گردد.

این محصول در دوره ها و کشورهای مختلف …

در یونان این گیاه سابقه طولانی دارد و قدمت آن به دوران قبل از  مِفرَغ (به انگلیسی: Bronze) بر می گردد. در گذشته گلهای زعفران (طلای سرخ) را چیده و به عنوان داروی گیاهی استفاده می کردند. ساکنان باستانی منطقه مدیترانه زعفران را در اطراف شهر ساحلی جمع می کردند و به دلیل کیفیت بالای آن در تولید عطر و دارو استفاده می شد. همچنین برای درمان بیماری های دستگاه گوارش و همه زعفران آشوری و بابلی استفاده می شود،

دیگر استفاده های این محصول در زمان گذشته( به تحقیق سایت صنایع دستی جِلَک ) که جالبست بدانید

زعفران به دلیل رنگ و رایحه دلپذیر ، بسیار محبوب در یونان باستان است و از آن به عنوان دارویی برای رفع بی خوابی و رفع خماری بعد از نوشیدن شراب استفاده می شد. همچنین از آن برای معطر سازی حمام و تقویت میل جنسی استفاده می شد.

ارزش این محصول در بریتانیا..

در قرون وسطی ، زعفران به انگلیس راه یافت. افسانه ها حاکی از آن است که در زمان ادوارد سوم ، یک مسافر پیاز زعفران ( طلای سرخ ) را در توخالی عصا پنهان کرده و آن را از خاورمیانه به شهر والدن برد. این پیاز در آنجا کاشته و تکثیر شد که باعث رونق شهر شد.

در دوران رنسانس ، ونیز مهمترین مرکز تجاری زعفران بود. در آن زمان زعفران به اندازه طلا ارزش داشت و حتی امروزه گرانترین ادویه در جهان است. متأسفانه گرانی زعفران منجر به کلاهبرداری شد که در آن زمان کلاهبرداران به شدت مجازات شدند.

هِنری هشتم (به انگلیسی: Henry VIII of England)که زعفران را به خاطر رایحه آن گرامی می داشت ، حتی کلاهبرداران را به اعدام محکوم کرد.

تاربخچه زعفران در ایران …

طبق اسناد موجود ، ایرانیان ضمن صادرات زعفران به بسیاری از مناطق جهان باستان ، خواص آن را به یونانیان ، رومی ها ، اقوام چینی و سامی از جمله اعراب معرفی می کردند بدین ترتیب ، اولین آثار زعفران توسط ایرانیانی كه معاویه به شام تبعید کرده بود، تأسیس شد ، سپس كشت زعفران در آفریقای شمالی و اندلس (اسپانیا اسلامی) و سیسیل رواج یافت و اقوام ایرانی مانند رستمیان و بنوطبری در انتقال فرهنگ زعفران موثر بودند.

اسناد تاریخی این واقعیت را نشان می دهد که ایرانیان از زمان های بسیار قدیم به طلا و زعفران علاقه داشته اند ، به طوری که آنها در جشن ها و مجالس مانند عروسی و اعیاد ، به ارائه طلا و زعفران (طلای سرخ ) یا استقبال از بزرگان و زائران طلا و زعفران می پرداختند. در بعضی از مراسم ها ، زعفران را به تنهایی ، یا با مشک و عنبر و بخور می کشیدند و گلاب می پاشیدند.

آیا می دانید از زعفران در عصر هخامنشی برای تزئین نان و غذاهای خوش طعم استفاده می شده است؟

 فردیناند یوستی (به آلمانی: Ferdinand Justi) ضمن توصیف زندگی داریوش نوشت: “پادشاه ایران بدن او را با روغنی معطر که مخلوطی از روغن آفتابگردان بود که در پیه شیر پخته شده و با زعفران و شراب خرما تهیه شده بود ، مالید.” در دوره اشکانیان ، زعفران ایرانی به یونان و رم رفت ، بعداً چین به یکی از مشتریان زعفران ایرانی تبدیل شد.

استفاده از این محصول در دوران ساسانیان

تاریخچه زعفران در دوران ساسانیان ، کشت زعفران در قم رایج شد و کیفیت محصول آنها مشهور شد. در همان زمان ، زعفران در پرداخت کاغذهای گران قیمت استفاده می شد ، اما قبل از آن از محلول زعفران به عنوان جوهر نوشتاری استفاده می شد و قرن ها بعد از آن در ترکیب جوهرهای نوشتاری با کیفیت بالا استفاده می شد.

از انواع جوهرهای زعفران سبک و رنگارنگ (از زرد کمرنگ تا قرمز خون) تا نوشتن عناوین احکام و نامه های پادشاهان ، خلفا و حاکمان و همچنین در نوشتن  عنوان کتاب ها و رساله ها و همچنین همانند تذهیب ، و نوشتن شعر استفاده شده است.

 علاوه بر این ، از جوهر این گیاه در نوشتن دعاهای مقدس و همچنین تعویذ ویژه و جادوها روی کاغذ و پارچه و گاهی کفن استفاده شده است.

چگونه زعفران مرغوب تهیه کنیم؟

با مراجعه به بخش سوغات سایت جِلَک می توانید با کیفیت ترین محصولات به همراه ضمانت ویژه ،این محصول را تهیه و از آن لذت ببرید .خواص ویژه و معرفی این محصول در مقاله ای دیگر نیز به طور کامل توضیح داده شده است.

طلای سرخ در کجا کشت می شود و فصل برداشت این محصول چه زمانی است؟

  اگر در پاییز به خراسان جنوبی سفر کنید می بینید که زمین های کویری این استان با گل های بنفش پوشانده شده است که باور نمی کنید نام کویر به این سرزمین ها داده شده است،مردان و زنانی را مشاهده می کنید که این گل های زیبا را چیده اند.

به این گلهای زیبا زعفران گفته می شود که به “طلای سرخ” یا “طلای کویر” معروف است. به این گلهای زیبا بنفش به دلیل ریشه های قرمز در وسط ،طلای سرخ گفته می شود.

در پایان کلامم به استحضار شما هنر دوستان صنایع دستی و سوغات  مرسانم که این محصول با درجه مرغوبیتو و عیار بالا (زعفران سرایان) جِلَک قابل خرید است

محسن
ارسال دیدگاه