خرید سوغات پر قدمت زنجان

کهن­ ترین چاقو مربوط به تپه­ های سیلک کاشان است، که جنس آن از سنگ و دارای دسته­ هایی از جنس استخوان است. طبق شواهد تاریخی سلاحهای سرد همچون چاقو نزد ایرانیان همواره محبوب بوده و ایرانیان هیچگاه بدون شمشیر و سلاح سرد خانه را ترک نمیکردند. در عصر کنونی در هنگام خرید سوغات شاهد خرید چاقو به عنوان نمادی از تاریخ گذشته کشورمان هستیم.♥♥


خرید سوغات اصیل زنجان

پیشینه ساخت چاقو به عنوان صنایع دستی برای ایرانیان مربوط به دورانی است که از چاقو به عنوان سلاح سرد استفاده میشد و این سلاح به جزیی از ضروری­ترین ابزار زندگی هر فرد تبدیل شده بود. کهن­ترین چاقو مربوط به تپه­ های سیلک کاشان است، که جنس آن از سنگ و دارای دسته­ هایی از جنس استخوان است. طبق شواهد تاریخی سلاحهای سرد همچون چاقو نزد ایرانیان همواره محبوب بوده و ایرانیان هیچگاه بدون شمشیر و سلاح سرد خانه را ترک نمیکردند. در عصر کنونی در هنگام خرید سوغات شاهد خرید چاقو به عنوان نمادی از تاریخ گذشته کشورمان هستیم.

زنجان جز شهرهایی است که چه قبل از اسلام و چه پس از آن در خلال جنگ­های بسیاری بوده است. لذا همین امر قدمت چاقوی زنجان را در فروشگاه صنایع دستی ما یعنی جلک نشان میدهد.

 

پر قدمت­ترین چاقوی یافت شده در زنجان مربوط به مرد نمکی چهرآباد است

قدمت این چاقو به 18 قرن پیش باز میگردد. وجود این چاقو به عنوان سندی موثق به شمار می­آید و همچنین مهر تاییدی است بر صنعت چاقو سازی زنجان. با ورود مهاجمان عرب به شهر زنجان، لزوم مقابله با اعراب بیشتر شد. این امر سبب تولید بیشتر سلاح­های سرد در زنجان و رونق این صنعت بیش از پیش شد.

خرید سوغات کهن زنجان
                   خرید سوغات کهن زنجان

 

پس از آن در دوره ایلخانی شهرهایی همچون مراغه، تبریز، سلطانیه، هرات، مرو، نیشابور به این صنعت پرداختند. در دوره صفویه در اوایل حکومت شاه اسماعیل بین ایرانیان و عثمانیان جنگ در گرفت و اسلحه سازی ضرورت پیدا کرد در آن زمان در برخی از شهرهای ایران مقر اسلحه سازی وجود داشت، که زنگان یا زنجان در صدر آنها قرار میگرفت. این صنعت در برهه­های مختلف تاریخی الزام بیشتری پیدا کرد و در نهایت تا به امروز همچنان بنا به شرایط حضور دارد. چاقو به عنوان صنایع دستی زنجان به شمار می­آید اما متاسفانه بسیاری از سودجویان از نام آن سو استفاده میکنند. بنابراین اگر خواهان خرید صنایع دستی هستید یا اگر قصد خرید سوغات را دارید فروشگاه صنایع دستی ما، با خرید بدون واسطه صنایع دستی از اهالی زنجان و خرید بدون واسطه سوغات بینظیر زنجان این خدمت را به هموطنان عزیز نموده تا با اطمینان کامل به خرید سوغات زنجان متناسب با نیاز خود بپردازند.

محسن
ارسال دیدگاه