زنگوله آوایی در میان صنایع دستی

جلک-فروشگاه سوغات

زنگوله دستی نوعی وسیله از دسته صنایع دستی است که معمولا از جنس فلز است و گاهی از  چرم نیز ساخته میشود. در درون عناصر شبیه به استوانه زنگوله وزنه­ هایی آویزان میشود که در اثر حرکت و تکان خوردن این وزنه ­ها با بدنه استوانه­ای شکل صدا تولید میشود. از زنگوله در زورخانه ها و همینطور بر گردن حیوانات استفاده میشود.♥♥


زنگوله

زنگوله سازی سنتی دسته ای از صنایع دستی است که معمولا از جنس فلز  ساخته میشود. در درون عناصر شبیه به استوانه زنگوله وزنه­ هایی آویزان میشود که در اثر حرکت و تکان خوردن این وزنه­ ها با بدنه استوانه­ای شکل صدا تولید میشود. از زنگوله در زورخانه ها و همینطور بر گردن حیوانات استفاده میشود. بدین طریق صاحب حیوان همیشه از وجود حیوان با خبر خواهد بود. امروزه اما دیده میشود که در طراحی دکوراسیونهای داخلی از زنگوله به عنوان عنصری نوستالژیک و نمادین استفاده میشود.

زنگوله همچنین از پرده مقام­های دوازده­گانه در موسيقى قديم می­باشد. و البته به گوشهای ریتمیک در برخی از دستگاه­های موسیقی ایرانی نیز زنگوله میگویند. ولی درنهایت به لرزاندن صدا معنا شده است. اما تاریخچه درستی از زنگوله و اینکه چه زمان وارد دنیای صنایع دستی شده است و همچنین چرایی نام گذاری آن به زنگ کوچک در دسترس نیست.

زنگوله‌سازی جز تولیدات متنوع صنایع دستی و صنعت آهنگری سنتی است که هنوز در بسیاری از شهرهای ایران اجرا می‌شود.

بیشترین کاربرد زنگوله‌ها برای حیوانات است از جمله، سگ، گوسفند و شتر. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در فصل بهار هنگام کوچ عشایر از جاده­ای گذشته­اید و طنین صدای زنگوله­ ها گوش شما را نوازش کرده است.

ساخت هر زنگوله در سه مرحله صورت میگیرد. در مرحله اول ورق آهنی را در داخل کوره قرار میدهند تا حرارت ببیند و سپس مراحل تکمیلی روی آن صورت گرفته تا بدنه زنگوله ساخته شود. در مرحله بعدی وزنه داخل زنگ قرار میگیرد و در نهایت صداگیری به عنوان پایان کار انجام میشود. صداگیری به مهارت زیادی نیاز دارد بنابراین ساخت زنگ فقط از عهده یک استاد کار ماهر بر می­آید. در واقع تولید صدای خوب جز مهمترین کیفیت­های ساخت یک زنگوله مرغوب است.

زنگوله سازی جز تولیدات صنایع دستی به شمار می¬آید

                                                        زنگوله سازی جز تولیدات صنایع دستی به شمار می آید

خرید زنگوله از فروشگاه­های صنایع دستی

در هنگام خرید صنایع دستی همچون زنگوله توجه به صدای زنگوله نشان از کیفیت بالای جنس بدنه و وزنه زنگوله است. فروشگاه صنایع دستی، ما انواع زنگوله­ها را متناسب با سلیقه شما به فروش میرساند. ما در این فروشگاه با خرید بدون واسطه صنایع دستی زنگوله ­ها را از بومیان و محلیهای منطقه تهیه نموده و آنها را در سایت جلک تحت عنوان خرید بدون واسطه سوغات به فروش میرسانیم. اگر قصد خرید سوغات برای عزیزانتان را دارید و از کیفیت محصولات موجود در بازار اطمینان ندارید سایت جلک پیشنهاد خوبی برای شما است. بی­شک کیفیت محصولاتی که در سایت ما به فروش میرسند مثال زدنی نیست.

محسن
ارسال دیدگاه