خرید گلیم از فروشگاه صنایع دستی جلک

خرید گلیم از فروشگاه صنایع دستی جلک

گلیم در تقسیم بندی صنایع دستی جز دسته بندی انواع فرشها قرار میگیرد. برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده که در هنگام بازدید از فروشگاه صنایع دستی، با بافته­­ هایی روبرو میشوند که آشنایی با آنها ندارند. این بافته گلیم نام دارند. ما در گلیم شاهد پرز نیستیم. در گلیم تار از پنبه و پشم و گاهی نیز از نخ ابریشم تشکیل میشود.♥♥


پود گلیم نیز تشکیل یافته از نخهای پشمی، کرک و یا ابریشم است که در رنگهای متنوعی به کار برده میشوند. گلیم در میان کشورهای مختلف نام­های متفاوتی دارد. برای مثال در زبان اوکراینی به آن گیلیم در زبان قفقازی به آن بداس در لبنان به آن لیاط و… میگویند. در واقع گلیم در میان اقوام مختلف مشترک است ولی طرح های موجود بر روی هر گلیم با دیگری متفاوت است و همین طرح ها بیانگر فرهنگ هر منطقه هستند.

تاريخچه گلیم بافي

انسان­های پیشین از پوست حیوانات به منظور پوشش و همچنین مکانی برای نشستن استفاده میکرده­اند. به تدریج با بوجود آمدن روستاها و گسترش آنها انسان ریسیدن پشم گوسفندان را فرا گرفت. شواهد تاریخی دقیقی مبنی بر پیدایش اولیه گلیم و شخص بوجود آورنده آن مشخص نیست. اما تاریخ به وجود بافت در میان اقوام فلات ایران و سرزمین های همسایه اشاره میکند.
در میان غارهای جنوب شرقی مازندران آثاری کشف شده که به پرورش گوسفند و نخ ریسی اشاره میکند این بقایا مربوط به 8000 سال پیش است. از دیگر آثار کشف شده در این منطقه پارچه­ های کتانی­ است که به 6000 سال پیش باز میگردند. البته شواهدی از پارچه­ هایی که مربوط به 8000 سال قبل هستند نیز موجود است. با وجود تمامی شواهد ذکر شده اما باز هم تاریخ دقیقی برای پیدایش گلیم وجود ندارد. کهن ترین فرش کشف در جهان مربوط به بین سالهای 350 تا 500 قبل از میلاد است که با نام پازیریک آن را میخوانند.
در اسناد تاریخی از گلیم بافی به عنوان شروعی برای حضور فرش نام برده میشود. شما برای خرید گلیم اصیل میتوانید به فروشگاه صنایع دستی جلک مراجعه نمایید و از دیدن طرح­های متنوع گلیم لذت ببرید.

خرید گلیم از فروشگاه صنایع دستی جلک
         خرید گلیم از فروشگاه صنایع دستی جلک

فروشگاه صنایع دستی جلک

در هنگام خرید صنایع دستی، برای مثال خرید گلیم هویت فرهنگی گلیم بسیار مهم است. جلک به عنوان فروشگاه صنایع دستی که خرید سوغات شما را تامین میکند به دلیل خرید بدون واسطه صنایع دستی و همچنین خرید بدون واسطه سوغات از طریق نکاتی به تشخیص هویت فرهنگی گلیم و کیفیت و مرغوبیت آن میپردازد. بدین طریق شما قبل از سفر میتوانید اقدام به خرید سوغات خود به صورت آنلاین کنید و با خیال راحت از سفر خود لذت ببرید.

محسن
ارسال دیدگاه