هنر با ارزش زنگوله سازی سنتی سرایان

زنگوله سازی سرایان-جلک-فروشگاه صنایع دستی و سوغات -jelak.ir

زنگوله سازی شهرستان سرایان یکی از هنرهای نفیس  و صنایع دستی مورد تایید سایت جِلَک


از صنایع دستی سرایان چه می دانید؟

یکی از صنایع مرتبط با صنعت دامپروری،ساختن زنگوله است که به لطف آن،صنعتگران ماهر چلنگری از زمان قدیم تا کنون در سرایان مستقر می شدند و به تولید این محصول می پرداختند و این صنعت به نام شهر سرایان در فهرست آثار معنوی کشور قرار گرفته است.

اگرچه در سالهای خشک این هنر به دلیل کیفیت و کمیت بالا مشتری های خود را دارد اما در سالهای پر باران از رشد و شکوفایی بسیار بیشتری برخوردار است و خریداران را با ذوق بسیار به شهر سرایان و بازار معروف به “آهنگران” می فرستد. این بازار در بافت قدیمی شهر (بازار میثم)قرار دارد.

چلنگران سرایانی از صنعتگران توانمند ایران درساخت انواع زنگوله می باشند.

در حال حاضر بیش از 15 کارگاه فعال چلنگری در شهر سرایان دائر است.با توجه به شغل دامداری مردم واحساس نیاز به تولید زنگوله ، آهنگران گرایش به  این رشته پیدا کرده اند.

این هنر در حال حاضر به بیش از25 کارگاه فعال در شهر محدود شده است که بیشتر آنها آهنگران قدیمی هستند که با کمی حمایت می توانند سهم بسزایی در اشتغال نسل جدید داشته باشند.

شهرت و آوازه زنگ های دست ساز آهنگران از مرزهای استان عبور کرده و در تمام نقاط میهن اسلامی ، به ویژه در شهرهای سبزوار ، نیشابور ، ،کرمانشا،اهواز،کاشمر ، سرخس ، تهران و تبریز ، نوازشگر گوش دامداران و چوپانان شده است.

به تحقیق سایت جِلَک صدای زنگ های سرایانی حتی به برخی کشورهای همسایه نیز رسیده و قدمت آن به دلیل قدمت بازار قدیمی به دوره صفویه تا قاجار برمی گردد به اهنگری های سبک (زنجیر-زنگوله و…)چلنگری می گویند ساخت این محصول سه مرحله اساسی دارد.

مراحل تولید یک زنگوله خوب

  • ورق آهن مورد نیاز داخل کوره حرارت می بیند و مراحل تکمیلی بر روی آن انجام می گیرد تا بدنه زنگ ساخته شود.
  • تیرگذاری وسط زنگ
  • صداگیری که مهارت خاص خود را می طلبد.
  • جوشکاری و نصب مناسب تیر وسط ، جنس مرغوب و صدای دلنواز ، مهارت خاص و منحصر به فرد هنرمندان سرایانی است.

آقای دشتبانی از هنرمندان با تجربه  این رشته از صنایع دستی  در شهرستان سرایان می باشند.

کاربرد زنگوله چیست؟

زنگوله سازی زیرمجموعه تولیدات آهنگری سنتی بوده و عبارت است از هنر ساخت انواع زنگ های مورد استفاده برای دامداران و چوپانان این محصول در اندازه های مختلف به صورت تک وگاهی جفتی به گردن حیوانات اهلی و سگ های گله آویزان می شود. دلیل استفاده از این محصول متفاوت است:

  • جهت اطلاع از حضور گوسفند در نزدیگی گله
  • در صورت حمله گرگ یا هر دلیل دیگری که موجب ترس گوسفند شود ریتمزنگوله به چوپان آگاهی می بخشد

در گذشته نه چندان دور بازار آهنگران سرایان (بازار میثم)از رونق ویژه ای در تولید محصولات چلنگری به ویژه زنگوله سازی برخوردار بوده و به دلیل کیفیت و کمیت محصولات منحصر به فرد خود ، مشتریان محصولات چلنگری را از سراسر کشور به این بازار اعزام کرده است.

اگرچه در سالهای اخیر به دلیل رشد کارخانه های صنعتی،رونق محصولات چلنگر پایین آمده است ، اما هنوز برخی از محصولات این بازار که محصولات آهنگران سرایانی است ، حتی از محصولات کارخانه های صنعتی نیز برتر هستند.

آهنگران و تجربه اجدادشان به عنوان میراث گرانبها باعث شهرت این شهر به دلیل تولیدات زنگوله شده و خریداران زیادی را نه تنها از سراسر کشور بلکه از آن طرف مرزها نیز به خود جلب کرده است.

در شهرستان عبلوه بر سوغات با کیفیت مثل زعفران سرایان رسته های صنایع دستی مختلفی وجود دارد،بعضی از صنایع دستی شهرستان به دلیل عدم تعلیم  ،رو به خاموشی قرار گرفته است. زنگوله سرایان نیز در صورتی که مسئولین مرتبط نتوانند نیروهای جوان را دعوت به یادگیری این هنر بکنند ،متاسفانه این هنر نیز رو به خاموشی قرار خواهد گرفت سایت جلک ضمن حمایت از هنر چلنگری سنتی سرایان کلیه محصولات این رشته  را جهت معرفی و فروش انتخاب نموده است.

اینم لینک جهت خرید محصولات چلنگری سایت

محسن
ارسال دیدگاه