کاهش وزن با زعفران – فواید زعفران برای لاغری

کاهش وزن با زعفران

کاهش وزن با زعفران یکی از پربحث ترین مطالب این روزهاست و خب البته تعجبی هم ندارد زیرا هرکسی به ظاهر خود اهمیت ویژه ای میدهد و داشتن اندامی مناسب و همچنین داشتن وزنی مناسب برای هرفرد بسیار مهم است پس اینکه هرکسی دنبال لاغری باشد اصلا عجیب نیست .

اما نکته ی قابل توجه در این بخش نحوه و روش لاغری است ، خیلی فرق میکند که شما با استفاده از ورزش اینکار را انجام دهید و یا با استفاده از دارو های شیمیایی و یا با استفاده از موادی مانند زعفران . در نگاه اول شاید به نظر برسد که زعفران در مقابل دارو های شیمیایی تاثیر چندانی بر لاغری و تناسب اندام ندارد پس بهتر است که از دارو های شیمیایی استفاده کنیم . اما این طرز فکر علاوه بر اینکه غلط است میتواند خطرناک هم باشد .

پس حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا جوابی تمامی سوالات خود در این بخش را بگیرید . همین ابتدا هم پیشنهاد میکنیم که مطلب فواید چای زعفران و فواید زعفران برای مغز و اعصاب را مطالعه نمایید .

بهتر است برای فهم بهتر و دقیق تر تاثیرات زعفران بر لاغری اول برویم سراغ برخی دلایل پرخوری .

برخی دلایل پرخوری :

همانطور که احتمالا میدانید پرخوری یک اختلال است که انواع مختلف و متنوعی دارد . به عنوان مثال پرخوری عصبی یکی از این موارد است که برای درمان آن باید حتما به یک پزشک مراجعه نمود اما در این بخش قصد نداریم راجع به پرخوری عصبی صحبت کنیم بلکه میخواهیم صرفا تعدادی از این دلایل را بیان کنیم .

کاهش وزن با زعفران
کاهش وزن با زعفران

یکی از دلایل پرخوری که احتمالا شما هم آنرا تجربه کردید مصرف خوراکی های دم دستی میباشد . که خیلی ساده و راحت میتواند به چاقی شما منجر شود ، البته که حل این مشکل ممکن است ساده به نظر برسد اما اگر شما هم در بین کلی خوراکی خوشمزه قرار بگیرید اصلا معلوم نیست که بتوانید خود را کنترل کنید یا خیر .

یکی دیگر از دلایل پرخوری به اعصاب و روان برمیگردد ، احتمالا شما هم افرادی را دیده اید که زمانی که ناراحت و یا عصبانی میشوند شروع به پرخوری میکنند . نکته ی جالب اینجاست که آنها ممکن است اصلا گرسنه نباشند اما باز هم دست از خوردن اضافی نمیکشند این مسئله به این دلیل است که در آن لحظه خوردن خوراکی های دم دستی اصلا برای سیر شدن نیست و صرفا یک حرکت عصبی برای آرام شدن است .

این اختلال دلایل دیگری هم دارد که برای طولانی نشدن این مطلب فقط آن هارا نام میبریم :

 1. دلایل ژنتیکی : این افراد حساسیت بیشتری به هورمون دوپامین دارند و تحقیقات نشان داده که این مشکلات ارثی است .
 2. جنسیت : طبق تحقیقات انجام شده این اختلال در زنان شایع تر است .
 3. تغییر در مغز : افراد مبتلا به اختلال پرخوری رفتاری متفاوت در مغز خود نسبت به غذا و اشتها دارند .
 4. تصور بدنی : اغلب افراد مبتلا به این اختلال دچار ذهنیت منفی نسبت به بدن خود و تناسب اندام ، رژیم های غذایی و … هستند که باعث ایجاد این اختلال میشود .
 5. تروما احساسی : اتفاقات استرس آور زندگی ، جدایی ، مسخره شدن ، آزار دیدن ، مرگ و … همگی میتوانند باعث این اختلال شوند.
 6. و …
کاهش وزن با زعفران
کاهش وزن با زعفران

بعد از آشنا شدن با دلایل اختلال پرخوری ، بهتر است بریم سراغ این سوال که اصلا زعفران چگونه میخواهد مارا لاغرکند ؟ و اینکه کاهش وزن با زعفران چگونه ممکن است ؟

کاهش وزن با زعفران :

روزانه هزاران سایت و شبکه ی اجتماعی در تلاش هستند تا به شما بهترین محصولات لاغری بدون هیچ گونه عوارض را بفروشند و این درحالیست که روزانه اخباری در همین شبکه ها منتشر میشود مبنی بر عوارض عجیب دارو های لاغری . به همین دلیل خیلی از این افراد به سمت کاهش وزن با زعفران رفتند ولی هنوز قانع نشدند که زعفران چگونه آنهارا لاغر خواهد کرد و چگونه باعث لاغری آنها خواهد شد . در این بخش ما دقیقا قرار است به همین بحث بپردازیم و پاسخ این افراد را بدهیم .

کاهش وزن با زعفران کاملا اثبات شده است . طبق تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام شده ثابت شد که افرادی که به صورت مرتب زعفران مصرف میکنند با کاهش وزن روبرو هستند ، اما چرا ؟

این اتفاق چند دلیل دارد که با هم بررسی خواهیم کرد .

1- زعفران به صورت کلی دارای خواصی است که به شدت به درمان افسردگی ، اظطراب و استرس و … کمک میکند همین امر سبب میشود که دیگر به دلایل عصبی فرد سمت پرخوری نرود . (البته تمامی این دلایل رو در مطلب درمان افسردگی با زعفران توضیح دادیم و حتما پیشنهاد میشود که آنرا هم مطالعه نمایید) .

2- مصرف زعفران نیم ساعت قبل از صرف غذا به شکل محسوسی اشتهای کاذب را کاهش داده و مانع مصرف وعده های کاذب میشود و به همین راحتی مصرف زعفران اجازه ی پرخوری به شما را نمیدهد .

3-سومین دلیل وجود سرتونین است . سرتونین یک انتقال دهنده ی عصبی در بدن ماست که نقش آن تنظیم تحرکات روده ، تنظیم خواب تنظیم اشتها و … است اما به صورت کلی سرتونین در سیر بودن افراد نقش مهمی دارد و دارای 3 خاصیت کلی در بخش پرخوری میباشد .

 • سرتونین دارای اثرات سیرکنندگی شدید است .
 • مصرف غذا را در هروعده ی غذایی کم میکند .
 • سرتونین باعث میشود که فرد دیگر تمایلی به مصرف غذا های چرب نداشته باشد .

احتمالا تا همین حالا هم متوجه شدید که با کمک سرتونین میتوان لاغر ماند و از چاقی جلوگیری نمود . برای افزایش سطح سرتونین در بدن به صورت کلی باید مواد غذایی ای را مصرف نمود که دارای سرتونین باشند و میزان این ماده را در بدن تنظیم نمایند . خوشبختانه زعفران هم دارای ویتامین هاییست که باعث افزایش سرتونین در بدن میشود .

مصرف زعفران نیم ساعت قبل از غذا سطح سرتونین را در بدن بالابرده و باعث میشود که احساس سیری کنید و به همین راحتی اجازه نمیدهد که شما بیش از اندازه غذا بخورید .

کاهش وزن با زعفران

حالا که متوجه شدید که کاهش وزن با زعفران به چه صورت اتفاق میفتد بهتر است بریم سراغ اینکه میزان مصرف زعفران در روز باید چقدر باشد .

میزان مصرف زعفران در روز :

مقدار مصرف زعفران در روز بسیار مهم است زیرا مصرف زیاد زعفران هم مانند خیلی از مواد غذایی دیگر دارای عوارضی خواهد بود . میزان مصرف زعفران در طول یک روز باید بین 40 الی 50 میلی گرم (0.04 تا 0.05 گرم) باشد . (تقریبا 2شاخه)

مصرف بیش از حد زعفران دارای عوارض و اختلالاتی خواهد بود پس پیشنهاد میشود که بیشتر از مقدار بالا مصرف نکنید .


همانطور که میدانید زعفران به تنهایی تلخ مزه هست به همین دلیل هم همواره پیشنهاد میشود برای مصرف زعفران از ترکیبات آن استفاده کنید که فواید و خواص آنرا بشدت بیشتر خواهد کرد ، مانند چای زعفران ، دمنوش زعفران و شربت زعفران که طرز تهیه ی بشدت راحت و ساده ای هم دارند .

شربت زعفران + تخم شربتی :

تخم شربتی نیز مانند زعفران بشدت در کم کردن اشتها و تناسب اندام نقش مثبت دارد به همین دلیل ترکیب این دو بشدت تاثیر گذار است و در روز های گرم تابستان که استفاده از چای زعفران و دمنوش زعفران شاید خیلی لذت بخش نباشد میتوانید از شربت زعفران در کنار تخم شربتی استفاده کنیدو از فواید بیشمار این ترکیب لذت ببرید .

چای زعفران :

همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتیم ما یک مقاله ی کامل درباره ی چای زعفران در وبلاگ جلک داریم که پیشنهاد میکنیم حتما آنرا مطالعه کنید و از چای زعفران لذت ببرید . درباره ی فواید زعفران که احتمالا تابحال خیلی شنیده اید و در این بخش هم به اندازه ی کافی درباره ی کاهش وزن با زعفران گفته شد اما درباره ی چای هم بهتر است کمی صحبت کنیم .

جالب است بدانید که چای هم فواید و خواص بسیار زیادی دارد که اتفاقا کاهش وزن هم یکی از این فواید و خواص است . در ادامه تعدادی از فواید چای رو برای شما به صورت تیتر وار معرفی خواهیم کرد .

 • جلوگیری از پیری زودرس
 • جلوگیری از سکته و حملات قلبی
 • کاهش احتمال ابتلا به سرطان
 • مناسب برای کاهش وزن
 • سرشار از ویتامین های B1 , B2 , B6
 • مناسب برای بهداشت دهان و دندان
 • و …

این هم تنها بخشی از فواید چای اما ترکیب چای و زعفران یعنی چای زعفران هم فواید و خواصی دارد که در ادامه 8 خاصیت مهم آنرا معرفی خواهیم کرد که برخی از این فواید به کاهش وزن با زعفران کمک خواهند کرد .

 1. درمان افسردگی
 2. خلط آوری
 3. محافظت از بینایی
 4. درمان سرماخوردگی و کاهش التهاب
 5. سلامت قلب
 6. درمان PMS
 7. پیشگیری از سرطان
 8. تقویت کننده حافظه و جلوگیری از آلزایمر
 9. و ..

طرز تهیه ی چای زعفران هم بشدت راحت و ساده هست و ما روش تهیه ی این چای را در مقاله ی چای زعفران به صورت کامل و مفصل آموزش دادیم و برای طولانی نشدن این مطلب در این بخش طرز تهیه ی زعفران را نخواهیم داشت .

کاهش وزن با زعفران
کاهش وزن با زعفران

شیر زعفران :

یکی دیگر از ترکیب های زعفران که بسیار هم خوش طعم است شیر زعفران است . احتمالا همه ی شما هم با فواید و خواص شیر آشنایی دارید به همین دلیل بیش از حد این مطلب را طولانی نمیکنیم و یک راست میرویم سراغ بخش مهم داستان یعنی طرز تهیه ی شیر زعفران .

البته این نکته را هم متذکر میشوم که تمامی نوشیدنی هاییکه با زعفران مصرف میشوند کم یا زیاد خاصیت ضد افسردگی را دارند و باعث آرامش و شادابی در بدن شما میشوند و شیر زعفران هم از این قاعده مستثنا نیست و اگر احساس بی حالی و .. میکنید بهتر است با مصرف یک لیوان شیر زعفران شادابی را به بدن خود برگردانید .

روش های متعدد وزیادی برای طرز تهیه ی شیر زعفران وجود دارد اما یکی از پرخاصیت ترین آنها به این صورت است که زعفران را سابانده و با کمی هل مخلوط کنید . شیر را گرم کنید و زعفران و هل را به آن اضافه کنید و سپس مقداری هم بزنید تا رنگ زعفران در شیر حل شود .

توجه : بهتر است زعفران را بسابانید زیرا زعفران سابیده شده رنگ و طعم خود را بهتر و سریع تر انتقال میدهد .

اگر از این ترکیب هایی که تا الان معرفی شد خوشتان نیامد و صرفا میخواهید بدانید که برای کاهش وزن با زعفران چگونه زعفران را دم کنیم بهتر است به شما پیشنهاد میکنم که ادامه ی مطلب را از دست ندهید . ما برای دم کردن زعفران 2 روش را به شما آموزش خواهیم داد .

دم کردن زعفران روش اول :

در بخش اول باید زعفران را بسابانید و فرقی نمیکند که این کار را دستی انجام دهید یا با دستگاه های زعفران ساب . ادویه ی خرد شده را به آب جوش اضافه کنید و 10 الی 15 دقیقه هم صبر کنید تا اصطلاحا دم بکشد . به همین راحتی میتوانید زعفران را دم کنید .

توجه داشته باشید که میزان آب و زعفران میتواند دلخواه باشد اما بهتر است که میزان آب به اندازه ی نصف لیوان باشد و میزان زعفران خورد شده هم به اندازه ی یک قاشق سوپ خوری باشد .

دم کردن زعفران روش دوم :

روش دوم دم کردن زعفران ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما جدیدا استفاده میشود . در این روش ما زعفران را با یخ دم میکنیم ، به این صورت که زعفران را داخل یک ظرف شیشه ای بریزید و در این ظرف تیکه های یخ به تناسب زعفران بریزید و منتظر بمانید تا یخ و زعفران در دمای اتاق آب شود .

تجربه نشان داده رنگ دهی زعفران در این روش به مراتب بهتر است ولی خب ماهم پیشنهاد میکنیم که از روش مرسوم و قبلی استفاده نمایید . اما این فقط یک پیشنهاد است و شما میتوانید هر کدام را انتخاب نمایید .

کاهش وزن با زعفران
کاهش وزن با زعفران

حالا که تا اینجای مطلب رو با ما همراه بودید بهتر است نظر غلامرضا کردافشار رو هم درباره ی کاهش وزن با زعفران بشنوید .

غلامرضا کردافشاری استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران :

در کنار پرهیز غذایی و ورزش شربت زعفران، گلاب و عسل می تواند در لاغر شدن افراد موثر باشد و اگر کمی زعفران قبل از غذا مصرف شود اشتها کاهش می یابد.

زعفران را اصل بخرید :

تمامی فواید و خواصی که تا اینجا برای شما شمردیم فقط در یک صورت تاثیر خواهد گذاشت و آن شرط هم اصل بودن زعفران است . اگر از زعفران تقلبی و غیر اصلی استفاده کنید نه تنها هیچ کدام از فواید بالا را نخواهید داشت بلکه ممکن است به شدت به بدن خود آسیب هم بزنید .

پس بهتر است اصلا ریسک نکنید و همین حالا به فروشگاه جلک بروید و زعفران اصل را خریداری کنید و از طعم واقعی زعفران لذت ببرید .

سخن آخر :

این هم از مطلب کاهش وزن با زعفران ، امیدواریم که این مطلب برای شما هم مفید بوده باشد و از مطالب این مقاله استفاده کنید.

در نهایت پیشنهاد میکنیم که حتما پیج اینستاگرام جلک رو دنبال کنید و از اخبار و جشنواره ها و تخفیف ها و … خیلی سریع باخبر شوید در ضمن اگر سوالی داشتید هم میتوانید در بخش نظرات بپرسید تا خیلی سریع پاسخ رو دریافت کنید .

محسن
ارسال دیدگاه