درمان افسردگی با زعفران

درمان افسردگی با زعفران

درمان افسردگی با زعفران شاید در نگاه اول اقدامی بی فایده یا حداقل کم فایده به نظر بیاید اما شما با مطالعه ی کامل این مقاله به راحتی متوجه تاثیرات عمیق زعفران بر بیماری افسردگی شده و میتوانید این بیماری را با طلای سرخ درمان کنید .

البته باید توجه کرد که درمان افسردگی تنها فایده ی زعفران نبوده و نیست شما میتوانید با نگاهی به دیگر مقالات وبلاگ جلک به تاثیرات و فواید بسیار بسیار زیاد زعفران پی ببرید


افسردگی چیست ؟

درمان افسردگی با زعفران
درمان افسردگی با زعفران

در بخش اول باید بدانیم به طور کلی افسردگی چیست ؟

به طور کلی به غمگین بودن طولانی مدت ، خستگی بیش از حدمعمول ، بی حالی ، کاهش تمرکزو افزایش حواس پرتی و حالاتی از این دست را افسردگی میگویند.

این اختلال بیماری سرماخوردگی نیست که با چندروز استراحت از بین برود بلکه نیازمند درمان طولانی مدت میباشد ، البته توجه داشته باشید که هرچه زودتر دست به درمان بزنید کار شما راحت تر خواهد بود .

اما برای درمان افسردگی با زعفران و یا روش های دیگر نیازداریم علائم این اختلال را بشناسیم تا درصورت ابتلا سریع دست به کار شویم .

علائم اختلال افسردگی :

علائم افسردگی کم نیست اما در این بخش سعی کردیم مهم ترین این علائم را برای شما لیست کنیم .

 • کاهش تمرکز و کم شدن قدرت حل مساله و کم شدن قدرت تصمیم گیری
 • داشتن عذاب وجدان بدون دلیل مشخص و فکر کردن به مرگ و خودکشی
 • احساس غم ، ناامیدی و اضطراب و بی قراری شدید
 • اختلال در خواب و احساس خستگی شدید و بی میلی به انجام کارها
 • تغییرات شدید و ناگهانی در اشتها و وزن

البته که علائم افسردگی بیشتر از اینهاست ولی در این بخش فقط سعی داشتیم به طور گذرا به این مسئله بپردازیم زیرا مسئله اصلی این مقاله تشخیص اختلال افسردگی نیست بلکه درمان افسردگی با زعفران است .

انواع درمان اختلال افسردگی :

به طور کلی درمان افسردگی به 2 روش امکان پذیر است .

 1. درمان با دارو
 2. استفاده از دیگر روش ها (روش های غیردارویی)

متاسفانه در مورد اول باور غلطی وجود دارد که داروی های ضد افسردگی اعتیادآور ، تحریک کننده ، مسکن و … هستند این باور اشتباه است . اما به هرحال درمان افسردگی با زعفران بسیار بهتر از استفاده از داروهای ضدافسردگیست .

توجه داشته باشید که برای انتخاب نحوه ی درمان به مطالعه ی این مقاله اکتفا نکنید و حتما برای شروع یکی از روش ها با پزشک معالج خود مشورت کنید .


البته بهتر است اشاره شود که اختلال افسردگی علائم جسمی نیز دارد مانند :

کمر درد ، تغییرات اشتها ، تغییرات وزن ، استرس و اضطراب و …

درمان افسردگی با زعفران
درمان افسردگی با زعفران

خواص و فواید زعفران :

فواید و خواص زعفران بسیار زیاد است و برای همین ما دروبلاگ جلک سعی کردیم به صورت کاملا تفصیلی فواید و خواص زعفران را توضیح دادیم و شما میتوانید با مطالعه ی این مقالات به صورت کامل از این فواید آگاه شوید

قبل از ادامه ی مطالعه پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ی خواص و فواید زعفران برای مغز و اعصاب را مطالعه کنید .

 1. بهبود خلق و خو
 2. بهبود گردش خون
 3. بهبود عملکرد کلی اعصاب بدن
 4. ارتقای عملکرد دستگاه گوارش
 5. درمان سرماخوردگی
 6. تقویت پوست
 7. تقویت استحکام استخوان
 8. درمان مشکلات گوارش
 9. بهبود افسردگی
 10. بهبود حافظه
 11. درمان زخم معده
 12. جلوگیری از آلزایمز
 13. جلوگیری از ابتلا به اختلالاتی مانند پارکینسون
 14. کاهش احتمال ابتلا به سرطان
 15. بهبود عملکرد ریه
 16. جلوگیری از ریزش مو
 17. تقویت سیستم ایمنی
 18. بهبود عملکرد کلی قلب
 19. کاهش وزن
 20. کمک به بینایی بیشتر

بازهم تاکید میکنیم فواید و خواص زعفران بسیار بیشتر از این هاست .


درمان افسردگی با زعفران :

احتمالا همانطور که میدانید زعفران به صورت کلی اثراتی مانند مسکن و رفع بی خوابی و همچنین احساس آرامش دارد . اما یکی دیگر از اثرات این ماده غذایی رفع افسردگی است همانطور که کمی قبل تر هم گفته شد داروهای ضد افسردگی به هرحال دارای عوارضی هستند و به همین دلیل بیشتر افراد مبتلا به افسردگی درمان با روش های غیر دارویی و درمان با زعفران را ترجیح میدهند زیرا زعفران هم مانند دیگر دارو ها اثرات مثبتی بر بهبود این اختلال دارد و علاوه بر آن عوارض زعفران بسیار کمتر از داروهای ضد افسردگی مانند اختلال در خواب و اختلال در اشتها در طول دوره درمان است .

از طرفی یکی از علائم و همینطور اثرات افسردگی بهم رختن تایم خواب و اختلال در خواب بیمار است که دقیقا زعفران با ترکیباتی که دارد میتواند این مشکل را بهبود ببخشد و خواب بیمار را به حالت عادی برگرداند.

زعفران جلک
زعفران جلک

آزمایش های بالینی جهت اثبات کارکرد زعفران در بهبود افسردگی :

در بحث درمان افسردگی با زعفران یکی از مهم ترین کارها اثبات آن با آزمایش های متنوع روی یکسری افراد است .

در اولین آزمایش دانشمندان بر روی دوگروه از بیماران مبتلا به افسردگی تحقیقاتی انجام دادند به این صورت که به گروه اول دارونما(پلاسیبو) و به گروه دوم کپسول زعفران به صورت دو نوبت در روز تزریق کردند ، بررسی نتایج اثبات کرد گروهی که از کپسول زعفران به جای دارونما استفاده کرده بودند وضعیت بهتری دارند.

دردومین آزمایش برای اثبات کارکرد زعفران در درمان افسردگی دانشمندان بر روی دو گروه مبتلا به افسردگی تحقیقاتی انجام دادند و به گروه اول هر روز سه نوبت مقدار 100 میلی لیتر داروی ضدافسردگی توفرانیل تزریق کردند و به گروه دوم به صورت سه نوبت در روز مقدار 100 میلی لیتر کپسول زعفران تزریق کردند. بررسی نتایج پس از شش هفته نشان داد تاثیر کپسول زعفران و توفرانیل یکسان بوده اما افرادی که توفرانیل مصرف کرده بودند دچار عوارض جانبی مانند خشکی دهان شدند که این اتفاق در بیمارانی که از کپسول زعفران استفاده میکردند رخ نداد.

همچنین در اغلب آزمایش هایی که با این هدف انجام شد مانند مقایسه نتایج زعفران و فلوکستین در بهبود افسردگی ، زعفران عملکرد بهتری داشته و این بشدت نشانه ی خوبیست برای موثر بودن این ماده بر بیماری و درمان افسردگی با زعفران .

درمان افسردگی با زعفران
درمان افسردگی با زعفران

البته باید توجه داشته باشیدکه درمان افسردگی با زعفران به 2 عامل بستگی زیادی دارد .

 1. استفاده مستمر و مداوم زعفران و قطع نکردن آن
 2. استفاده از زعفران اصل و مرغوب (جلک)

توجه داشته باشید که استفاده از زعفران تقلبی نه تنها در درمان این بیماری به شما کمکی نخواهد کرد بلکه بشدت برای سلامتی شما هم مضر خواهد بود .

در یک آزمایش دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به مدت 6 تا 8 هفته میتواند تاثیر بسزایی بر درمان افسردگی داشته باشد . (0.03 گرم زعفران = حدودا یک تا دو شاخه زعفران) ، شما میتوانید برای مصرف زعفران از دم کردن آن استفاده کنید که روش بسیار مرسومی برای مصرف زعفران است و همینطور میتوانید از چایی زعفران استفاده کنید . انتخاب روش مورد نظر به عهده شماست هرجور که برای شما راحت تر است از بین روش های بالا ، زعفران را مصرف کنید .


نتیجه گیری :

ما در این مطلب سعی کردیم یک بررسی جامع روی درمان افسردگی با زعفران داشته باشیم . امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از مطالعه ی آن لذت برده باشید .

درصورتیکه درباره ی این مطلب نظری ، پیشنهادی ، انتقادی و یا سوالی داشتید میتوانید از بخش نظرات وبسایت استفاده کنید و ما خیلی سریع به سوال و … شما پاسخ خواهیم داد . همچنین میتوانید از چت آنلاین هم استفاده کنید و خیلی سریع تر جواب سوالی خود را بیابید.

درنهایت حتما پیشنهاد میکنیم صفحه ی جلک دراینستاگرام رو دنبال کنید تا جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیف ها و جشنواره ها و مطالب جدید و اخبار مطلع شوید .

درمان افسردگی با زعفران
درمان افسردگی با زعفران

محسن
ارسال دیدگاه